Bugun...
Şanlıurfa °C

14-03-2015
Sinan YUSUFOĞLU

Sinan YUSUFOĞLU

“binlerce yıllık kadim Sufi geleneği Enneagram”

Enneagram, bugün kendini tanıma ve benliğinin farkına varma sürecinde dünyanın en etkili metodolojilerden biridir. Zamanla geçerliliğini yitiren IQ testlerinin yerini alan yöntemlerden biri olan Enneagram kullanım alanının genişliği, tarihi kökeni ve kullandığı kaynaklar itibariyle de dikkat çekicidir. Gürcü asıllı, Anadolu doğumlu Rus felsefeci George Ivanovich Gurdjieff (1877-1949), Kars’ta başlayan yolculuğunda, Anadolu’yu, Şam’ı, Buhara’yı, Taşkent’i, neredeyse tüm Orta Asya’yı uzun yıllar boyunca gezen Gurdjieff, buradaki mistik akımlardan enneagramı öğreninceye kadar batıda Enneagram bilinmiyordu. Bulunduğu, öğretildiği her yerde bu metodoloji hakkında bilgi topladı. Enneagramın farklı kaynaklarını tanıdı. Tasavvuf felsefesini inceledi.  Enneagram pek çok kaynakta “binlerce yıllık kadim Sufi geleneği” olarak anlatılır. Fakat onu yalnızca Sufi geleneği olarak düşünmek, biraz üstünkörü bir bakış olur. Ancak, Gurdjieff de en önemli kaynak olarak bu geleneği gördüğünü belirtir. Babil’de varlığı iddia edilen ezoterik(gizemli) Saourmoni Tarikatı’nda uzun zamanlar geçirdi. Aynı zamanda bir bilgi felsefesi olarak değerlendirmemiz gereken enneagram bilgisinde, Zen, Budizm, Ching gibi Uzakdoğulu mistik akımların, Kabala gibi ezoterik-klasik geleneklerden alınan unsurları da görüyoruz. Enneagram da aynı zamanda modern bilimin de katkısı söz konusu. Freudyen bakışı hemen başa yazmak gerekir burada. Nitekim yazının başında bahsettiğimiz gibi enneagram, birçok üniversitenin programında kendine yer bulmuş durumda.

Peki, ne işe yarar bu Enneagram?

Bugün bu yöntem; işletme fonksiyonlarında, insan kaynakları yönetiminde, personel seçiminde, satış ve pazarlama aktivitelerinde, liderlik yönetiminde kullanılıyor. Kişilerarası iletişim konusunda tam bir uzman olarak kabul ediliyor. Çatışma çözme becerisi konusunda rehber olarak kabul ediliyor. Takım çalışmasını etkinleştirmek açısından yöntemin geri bildirimleri kullanılıyor. Enneagram, hem sosyal hayatta kişilerin geribildirim verme becerisinde, örgütlerde “geribildirim verme” kültürü konusunda önemli bir değer. Bu konularda personel gelişimini sağlamak için bu gibi şirketlerde sürekli eğitimler gerçekleştiriliyor.

Kimler Enneagram kullanıyor?

  • Enneagram, dünyanın en saygın üniversitelerinden Stanford MBA programının ders programında yer alıyor.
  • Harvard Hukuk Fakültesinde uygulamalı mahkeme savunmalarında pratik ediliyor.
  • Yine dünyanın en saygın üniversitelerinden USC ve UCLA’de MBA programlarında liderlik eğitiminde kullanılıyor.
  • Ağırlıklı olarak ABD’deki üniversiteler olmak üzere psikoloji, tıp, sanat, işletme, psikoloji ve eğitim bölümlerinde Enneagram eğitimleri bulunmakta.
  • Almanya ordusunun eğitim programlarında enneagram mevcut.

Ve daha sayamayacağımız kadar örnek dünyada mevcut. Ülkemizde ise bazı eğitimcilerin bu konuda yaptıkları sunum ve seminerler dışında adını duyan bile nadir bulunur.  Eğer bu yazıyı okuyorsanız gogıl amcaya “Enneagram” yazarsanız pekala daha fazla bilgi sahibi olmanız mümkün. Ancak ilerleyen zamanlarda da köşemi takip ederseniz enneagram kişilik tipleri konusunda daha fazla bilgi sahibi olursunuz.

MAKALE YORUMLARI
FACE BOOK


ÇOK OKUNAN HABERLER
yeni izler
ANKETİMİZE KATILIN

ŞANLIURFA'DA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYE HANGİSİ ?

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EYYUBİYE BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
SURUÇ BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ