Bugun...
Şanlıurfa °C

27-06-2016

Çocuklar Geleceğe Kodlamayla Yön Verecek

    Teknolojinin her geçen gün değişik fırsatlar sunması, insan hayatını da yakından etkiliyor. Sektörler buna göre pozisyonlarını alıp, değişiklik göstererek yaşam biçimleri bu değişikliklere göre şekillendirmeye çalışıyorlar. Teknolojinin hızla gelişmesi, aile olgusunda bile oldukça büyük rol oynamaktadır. Ülkemizdeki gençler kod yazılımını öğrenerek ülkemizin geleceği açısından büyük bir önem arz edeceklerdir. Bilim ve teknoloji alanında sürdürebilir başarıyı sağlayabilmemiz için eğitim kalitemizi daha da yükseltmeliyiz.

    

     Bu konuda, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), şu sıralar ‘kodlama’ eğitimini müfredata almak için çalışmalar yapıyor. Kodlama eğitimi 5 ve 6’ncı sınıflarda zorunlu, 7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin içerisinde yer alacak. Eğitimi, bilişim teknolojileri öğretmenleri verecek.

   2015-2016 eğitim öğretim yılı itibariyle ortaokullarda 5 milyon 211 bin 506 öğrenci eğitim görüyor. Yani bu karar 5 milyondan fazla öğrenciyi ilgilendiriyor. Dünyada uzun zamandır okullarda eğitimi verilen, Türkiye’nin ise yakında tanışacağı kodlamanın gelecek eğitim öğretim yılından itibaren müfredatta olması planlanıyor.

   Çocukların bilim ve teknoloji alanında gelişmesinin ve nitelik kazanmasının önemini kavrayabilen Harvard Üniversitesi, kod bilgisine herkesin sahip olabileceği düşüncesini aşılıyor. Geleceğin temel eğitim kalemleri arasında kod bilgisinin en az matematik kadar yer alacağı ve her çocuğun yazılım bilgisine sahip olacağı öngörülüyor.

   Kod bilgisi, çocukların düşünce yapılarını ve yöntemlerini geliştirdiği kadar sahip oldukları nitelik ve donanıma da büyük katkı sağlıyor. Harvard Üniversitesi çatısındaki Wyss Institute tarafından geliştirilen Root da tam olarak bu temeller üzerine geliştirilmiş bir robot. Görüntüsü ve çalışma yöntemi olarak kaplumbağa robot sınıfına dahil olan Root, MIT tarafından geliştirilen Scratch benzeri bir kare ara yüz kullanıyor.

    iPad üzerinden kontrol edilen ve If This Than That (Bu olduktan sonra şu olsun) dinamikleriyle kolayca öğrenilebilen mekanikleriyle çocuklar için kod bilgisini kolaylaştırarak aktarıyor. Ve bu kolaylaştırma yüzeyselleştirilmiş bir eğitim modeli sunmuyor.

     Root'un her okulda, eğitimin olduğu her noktada uygulanabilir olmasını sağlayan en önemli değişken, altyapının hali hazırda Var olması. Çünkü Root'un ihtiyaç duyduğu şeyler, beyaz tahta, tahta kalemi ve iPad.

     

musatuncay@hepteknoloji.com

 

KAYNAKLAR

http://www.ogretmenler.com/haberler/2029-kodlama-dersi-ile-ilgili-ayrintilar.html

http://bigumigu.com/haber/harvard-universitesinden-cocuklara-kod-yazmayi-ogreten-robot-root

http://news.harvard.edu/gazette/story/2016/04/root-the-code-teaching-robot/


Read more at http://www.hepteknoloji.com/icerikayrinti.aspx?icid=185#DgX5bTHPglheheBb.99

 


 

MAKALE YORUMLARI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACE BOOK


ÇOK OKUNAN HABERLER
yeni izler
ANKETİMİZE KATILIN

ŞANLIURFA'DA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYE HANGİSİ ?

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EYYUBİYE BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
SURUÇ BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU