Bugun...
Şanlıurfa °C

16-02-2015
AHMET POLAT

AHMET POLAT

ASPARAGAS GAZETECİLİK

Ulusal basında siyasal amaçlı mesleklerini icra eden bazı gazeteciler vardır. Yerel basında ise bu durum hem siyasal hem de başka amaçlar içerebiliyor.

 

Bazı iyi gazetecileri tenzih ederek söylüyorum, Urfa’da bazı gazeteciler iyi görünmek için Vali, Emniyet Müdürü, bazı siyasileri övmekle gazeteciliği icra ederler.  Bazı gazeteciler de siyasal hedef amaçlı bazı kişileri sürekli yererler.

 

 Gazete, televizyon, radyo, internet haber sitesi açmak fazla maliyetli değil, ancak getirisi fazla olmadığından bazı gazetecileri, mesleklerini çeşitli nedenler karşılığında yapmaya itiyor. Bazı gazetecilerin bu duruma düşmelerinin en önemli sebebi, eğitimsiz olduklarından evrensel gazetecilik ilkelerine vizyonsuz kalmaları, ekonomik zorluklarla birleşince, birilerine hizmet edercesine bazı kişilerle sataşmaya meylediyor.

 

Bazı gazeteciler de, siyasete girdiğinden, siyasi alanda yükselmek için birilerine iyi görünmek ve kendilerine engel gördükleri kişileri pasifsize etmek ya da çekemedikleri kişileri karalamak için, siyasi kimliklerini gazetecilik mesleğine kamufle ederek bu amaçla kullanmaktadırlar. 

 

Bazı gazeteciler ise, sırf tanınıp gündemde kalmak ve okunma sayısını artırıp reklama dönüştürmek için yanıltıcı sansasyonel haberlerle kamuoyunda isim yapmaya çalışırlar. Çünkü basın organlarının gelirleri reklamdır. Reklam alma sayısı, okunma sayısıyla orantılıdır.

 

Gazetecilik mesleği, toplumun gelişimini engelleyici durumları eleştirmek, tolumu ileriye götürücü uygulamaların gerçekleşmesini istemek ve bu yönde halkı uyandırmak olmalıdır. İyi araştırma yapılmadan kişisel çıkar veya birilerinin hesaplarına eleştiri yaparak halkı yanlış yönlendirme amaçlı iddialarda bulunmak, sadece kamuoyunu yanlış bilgilerle meşgul ederek, gazetecilik mesleğini iddia ve dedikoduluk durumuna düşürmekten başka bir şey değildir.

 
MAKALE YORUMLARI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACE BOOK


ÇOK OKUNAN HABERLER
yeni izler
ANKETİMİZE KATILIN

ŞANLIURFA'DA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYE HANGİSİ ?

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EYYUBİYE BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
SURUÇ BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU