Bugun...
Şanlıurfa °C

04-07-2016 23:09 Kategori: YAŞAM

Halfeti'de Butik Otel İsteği Artıyor

Halfeti'de Butik Otel İsteği Artıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Birecik Baraj gölü nedeniyle bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin "Sakin şehir" ağına dahil ettiği Halfeti, turizm sezonunda yerli ve yabancı çok sayıda turistin akınını uğruyor."

hibeee

Birecik Baraj gölü nedeniyle bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin "Sakin şehir" ağına dahil ettiği Halfeti, turizm sezonunda yerli ve yabancı çok sayıda turistin akınını uğruyor.     

Tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu'nun "saklı cenneti" olarak nitelendirilenHalfeti'ye gelen turistler, özellikle bir bölümü sular altında kalan "batık kenti" tekne turuyla gezebiliyor.     

Ziyaretçiler, tur sırasında, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi uzaktan da olsa görebiliyorlar.     

Su altında kalan caminin minaresi ve terk edilmiş eski yapıların bulunduğu Savaşan Mahallesi de ilgi gören yerler arasında bulunuyor.     

Halfeti Kaymakamlığı tarafından ilçeyi ziyaret eden turistlerin bölgede konaklamasını sağlayabilmek amacıyla 36 yatak kapasiteli butik oteller yapıldı.     

Daha sonra Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine devredilen otellerin, bir an önce hizmete açılarak turizme kazandırılması bekleniyor.     

"TURİZME AÇILSIN"     

Halfeti Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bekir Aybek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 yıl önce tamamlanan tesisin hizmete girmesini dört gözle beklediklerini söyledi.     

Bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle yeterince turist ağırlayamadığı için esnafın zor günler geçirdiğini ifade eden Aybek, "Devletimizin Halfeti'ye kazandırdığı bu güzel tesisin faaliyete geçmesini istiyoruz. Tesisteki 36 kişinin kalabileceği butik oteller, restoran, amfi tiyatro, tekneler ve jetskiler, ATV motorları, dalış malzemeleri, sörf ve yelken malzemeleri depoda çürümeye terk edilmiş durumda. Halfeti Kaymakamlığı tarafından yapılarakŞanlıurfa Büyükşehir Belediyesine devredilen tesislerin bir an önce turizme açılmasını bekliyoruz." diye konuştu.     

İlçe esnafından Mustafa Güzel de çoğu ilçede konaklama sorunu bulunduğunu belirterek, hazır otellerin çürümeye terk edilmesine üzüldüklerini söyledi.     

Bölgeye kazandırılan tesisin bir an önce yerli ve yabancı turistlerin kullanımına sunulmasını istediklerini anlatan Güzel, günübirlik ziyaretçiden çok konaklayan turistin bölgeye katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet


katine 3

HABERE YORUM YAZINDİĞER YAŞAM HABERLERİ
FACE BOOK


ÇOK OKUNAN HABERLER
yeni izler
ANKETİMİZE KATILIN

ŞANLIURFA'DA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYE HANGİSİ ?

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EYYUBİYE BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
SURUÇ BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU