Bugun...
Şanlıurfa °C

19-06-2018 23:59 Kategori: TEKNOLOJİ

Bitcoin, Dünyadaki Elektrik Enerjisinin Yarısını Tüketebilir

Bitcoin, Dünyadaki Elektrik Enerjisinin Yarısını Tüketebilir
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Şuanda genel bitcoin ağı, saniyede İrlanda kadar elektrik tüketiyor. Tek bir işlemde tüketilen elektrik miktarı ise bir Hollanda ailesinin bir aylık elektrik tüketimine denk. Dahası var: Uzmanlar şokta. Çünkü… "

hibeee

Uzmanlar, Bitcoin’inbirgünde ne kadar elektrik tükettiğini tahmin edebilecek bir yöntem geliştirmeyi başardı. Kripto para uzmanı ve ekonomist Alex de Vries, Bitcoin'in elektrik enerjisi tüketiminin nereye doğru gittiğini ve en üst sınıra ulaşmasının ne kadar zaman alacağını tahmin edebilmek için yeni bir metodoloji geliştirdi.Vries: “Çok sayıda farklı hesaplamaları gördük ancak bu ağın nereye gittiğine dair daha fazla bilimsel tartışmaya ihtiyacımız var. Şu anda mevcut bilgiler genel olarak oldukça düşük düzeyde”dedi.

Sophos Akademi’de yayınlanan makalede,ekonomik göstergelere dayanan tahminlere göre şuanda Bitcoin ağının minimum elektrik tüketimi, 2.55 gigawatt seviyesinde yani neredeyse İrlanda’nın tamamı kadar elektrik kullanıyor. Büyük Bitcoin üretim düzeneklerindeki tek bir işlemde ise Hollanda’da bir ay içinde bir hanenin kullandığı ortalama kadar elektrik kullanılıyor. 2018 yılının sonunda Bitcoin ağının 7.7 gigawatt elektrik tüketeceği tahmin ediliyor. Bu Avusturya’nın tamamı kadar ve dünyadaki toplam elektrik tüketimini etkileyen büyük bir değere denk geliyor.

Elektrik Tükenebilir

Vries’e göre, şuandaki değerler bile zaten şok edici. Ve bu artan elektrik talebi, iklim hedeflerine ulaşmayı olumsuz etkileyecek. Bitcoin’in fiyatı, bazı uzmanların tahminlerine göre bu şekilde devam ederse tüketim değerleri oldukça yüksek düzeye çıkabilir. Vries, Bitcoin ağının birgün dünyadaki elektriğin büyük çoğunluğunu tüketebileceğine inanıyor.

Bitcoin temel yapısı gereği bilgisayarlara bağımlıdır. Ağdaki bilgisayarlar her 10 dakikada bir rastgele olarak, zincirdeki bir sonraki işlem blokunu oluşturmak için döngü içerisine girmektedir. Dolayısıyla her gün gerçekleşen böylesi bir işlem için kesin bir tahminde bulunmak çok zor. Yine de iyi bir tahminde bulunmanın kripto paranın sürdürülebilirliğini belirlemek ve politikaların şekillenmesine yardımcı olmak adına önemli olduğu açıktır. Zira ABD’de bazı eyaletler de Bitcoin madenciliğine yönelik kısıtlamalar koyulmaya başlandı bile.

 

Kaynak:https://www.sophosakademi.orgkatine 3

HABERE YORUM YAZINDİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
FACE BOOK


ÇOK OKUNAN HABERLER
yeni izler
ANKETİMİZE KATILIN

ŞANLIURFA'DA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYE HANGİSİ ?

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EYYUBİYE BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
SURUÇ BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU