Bugun...
Şanlıurfa °C

03-05-2018 15:29 Kategori: KÜLTÜR ve SANAT

Maraş Aney Şiirine Son Noktayı Koydu

Maraş Aney Şiirine Son Noktayı Koydu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Uzun Süre Gündemi Meşgul eden ve asıl yazarının kim olduğu tartışılan “ANEY” şiirine Şair Yazar Şanlıurfa Eski Milletvekili M. Atilla Maraş son noktayı koydu. "

hibeee

                       “ANEY”

Bu akşam aklıma yine sen geldin

Dersi bıraktım çalışamadım

Saat 1'e geliyordu Aney,

Yatamadım, uyku gözüme girmedi

Sen bu saatlerde eskiden

Benim beşiğimi sallardın

Uykunu harab ederdin benim için

Ağladığım zaman

Sancılandığım zaman

Kalkardın süt verirdin

Nane kaynatırdın.

Dizeleriyle başlayan ve 10 kıtadan oluşan “ANEY” şiiri, bilindiği gibi bir döneme damgasını vurmuş ve özellikle üniversite öğrencileri tarafından oldukça sık okunup dinlenen bir şiir haline geldi. Birçok ünlü isminde seslendirdiği şiire Şair Yazar Şanlıurfa Eski Milletvekili M. Atilla Maraş son noktayı koydu.

“ANEY” şiirini Şair Yazar Şanlıurfa Eski Milletvekili M. Atilla Maraş 1966 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde okuduğu dönemde Annesine mektup yazdığı esnada şiiri yazdığını belirtti.

Şiirin yayınlayan dergi ve kitapların olduğunu ve bunların tarihi belge niteliğini taşıdığına dikkat çeken Maraş şöyle konuştu; “1966 Şanlıurfa Lisesi mezunu birçok üniversiteyi kazanmama rağmen illaki ziraat mühendisliği için çok çalıştım. Çok istediğim Ziraat fakültesine 1967 yılında kayıt yaptırdım.

O yıllarda öğrenci iken bu şiiri anneme bir mektup yazarken o esnada yazdım. 1968 yılında Nabi adlı aylık sanat dergisi yayınlanıyordu.  “ANEY”  şiirim derginin 18. sayısında orta sayfasında yayınlandı kütüphanelerde var. Haberveren ailesinin yayınladığı dergiydi bu. Yine 1969 yılında Şanlıurfalı araştırmacı yazar Naci İpek’in çıkartmış olduğu Şiirlerde Urfa Antolojisinin 117. Sayfasında “ANEY”  şiiri bana ait olarak yayınlandı.

Üniversiteden Mezun olduğum 1972 yılında Urfa Lisesi Müdürü Mustafa Bengisu bana öğretmenlik teklif etti. Ben Urfa Lisesinde matematik derslerine girmeye başladım.

Yine aynı yıl Urfa Lisesi bir mezuniyet gecesi tertipledi bu geceye ben ve Rahmetli Mustafa Dişli ’de katıldı. Rahmetli Dişli Bana dedi ki ‘bana soruyorlar bu şiir senin mi yoksa başkasının mı? Diye bende arkadaşlara diyorum ki bu bizim değerli Mühendis arkadaşımın şiiri, Benimde “ANEY” şiirim var fakat benim şiirim hicivdir taşlamadır. Diye cevaplar veriyorum’ şeklinde bir diyaloğumuz oldu. Bu rahmetlinin ağzından duyduğum ve birebir yaşadığım bir anımdır.

Sayın Dişli’nin “ANEY” şiiri yine kendisinin yayınlamış olduğu dumanlı dağlar kitabında yayınlanmış bir şiirdir. Benim “ANEY” şiirim duygusal bir şiir onun “ANEY” şiiri ise hicivdir.” Şeklinde konuştu.

Şair Yazar Şanlıurfa Eski Milletvekili M. Atilla Maraş, Şuanda Ankara da Uluslararası Kültür diplomasisi platformu başkanlığı görevini sürdürmekte ve 10 ülkeyi kapsayan geniş bir proje yapmakta. Yanı sıra Altındağ Demirtepede ve Konak bölgelerinde şairler evinde şiir seminerler vermekte.

UYGAD Haber: Bülent KARACAkatine 3

HABERE YORUM YAZINDİĞER KÜLTÜR ve SANAT HABERLERİ
FACE BOOK


ÇOK OKUNAN HABERLER
yeni izler
ANKETİMİZE KATILIN

ŞANLIURFA'DA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYE HANGİSİ ?

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EYYUBİYE BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
SURUÇ BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU