Bugun...
Şanlıurfa °C

27-04-2018 06:21 Kategori: KÜLTÜR ve SANAT

Şanlıurfa’lı Vatandaşlar Aşık Sefai’yi Musiki Müzesinde Görmek İstiyor

 Şanlıurfa’lı Vatandaşlar Aşık Sefai’yi Musiki Müzesinde Görmek İstiyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"2016 Yılında UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri Kültür ve Musiki Ödülüne layık görülen Şanlıurfalı Aşık Sefai Mehmet Acet’in Şanlıurfa Musiki Müzesinde herhangi bir standının olmaması vatandaşların tepkisine yol açtı."

hibeee

Şanlıurfa’nın yaşayan değerleri arasında önemli bir yere sahip olan Aşık Sefai Mehmet Acet’in UNESCO tarafından Musiki Ödülüne layık görülmesinin Şanlıurfa için öne arz ettiğini belirten vatandaşlar, ilimizde bulunan Musiki Müzesinde bir standının olması gerektiğinin altını çizdiler.

Şanlıurfa’nın musiki konusunda Ülkemizin lokomotifliğini yaptığını belirten vatandaşlar konu hakkında yaptıkları açıklamada şunları söylediler; “Ülkemizin musiki konusunda önderliğini yapan ve bu konuda dünya çapında tanınan müzik adamlarının yetiştiği Şanlıurfa’mızda yetişen ve 2016 Yılında UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri Kültür ve Musiki Ödülüne layık görülen Şanlıurfalı Aşık Sefai Mehmet Acet’in Şanlıurfa Musiki Müzesinde bir standının olmaması değerlerimiz açısında bir kayıp olarak görülmekte.

Bilindiği gibi Şanlıurfa Musiki Müzesinde çok önemli Şanlıurfalı musiki adamları ve sanatçılar bulunmakta. Kapsamlı bir araştırma yapıldığı takdirde, inanıyoruz ki birçok ilk gibi müzik kültürünün de Şanlıurfa’dan Dünya’ya yayıldığı görülecektir.

İnsanoğlunun yerleşik hayata geçtiği ilk şehrin Şanlıurfa olduğu, bilimsel olarak tespit edilince, insanın temel ihtiyaçlarından biri olan müziğin de bu tarihle birlikte başladığı görülmekte. Kısacası Şanlıurfa Musiki konusunda adeta bir derya niteliğini taşımaktadır.

Şanlıurfa’nın önde gelen önemli kamu kurum ve kuruluşları temsilcilerine sesleniyoruz,  Aşık Sefai gibi yaşayan değerlerin kaybolmadan bir an önce gereken önemin verilerek Şanlıurfa Musiki Müzesinde yer verilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştular.

UYGAD Haber: Bülent KARACA

 katine 3

HABERE YORUM YAZINDİĞER KÜLTÜR ve SANAT HABERLERİ
FACE BOOK


ÇOK OKUNAN HABERLER
yeni izler
ANKETİMİZE KATILIN

ŞANLIURFA'DA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYE HANGİSİ ?

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EYYUBİYE BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
SURUÇ BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU