Bugun...
Şanlıurfa °C

04-10-2018 17:02 Kategori: TEKNOLOJİ

Çocuklarda Kodlama Eğitiminin Önemi

Çocuklarda Kodlama Eğitiminin Önemi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Her geçen gün dünya değişiyor. Değişmeyen tek şey değişimin kendisi oluyor. Değişen dünyada en büyük değişiklik de kuşaklar arasında yaşanıyor. Milenyum kuşağı veya internet kuşağı olarak nitelendirdiğimiz çocuklar teknoloji odaklı olduklarından, geleceğe yön verme açısından büyük bir önem arz edecekler."

hibeee

Günümüzün dijital dünyasında kodlama; matematik ve okuma-yazma ile birlikte temel bir gereksinim haline geldi. Çocuklar Kodlama eğitimiyle; problem çözme, sistematik ve kompütasyonel düşünme ,akıl yürütme ve algoritma mantığını kavrama gibi düşünme becerilerini artırabiliyor. Kodlama eğitimiyle çocuklar algoritmik düşünme becerileri üzerine uygulamalar yapıyor, neden sonuç ilişkilerini kurarak problem çözme becerilerini geliştirebiliyorlar.

Teknoloji ile iç içe olan milenyum kuşağı çocukları  kodlama eğitimi almalı, günümüzün ve geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek kod yazmayı öğrenebilecek seviyeye gelmelidirler. Unutmamak gerekir ki İngiltere’de ve Amerika’da kodlama eğitimi 5 yaşında başlatılıyor. Kodlama eğitimiyle ilgili  bir çok proje hayata geçse de, yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu alanda farkındalık yaratacak projelerin ve tanıtımların daha fazla olması kanaatindeyim.

Çocuklarımızı teknolojini esiri olarak değilde, teknolojiyi daha bilinçli kullanıcılar olarak yetiştirip geleceğe yön verecek kişiler olarak yetiştirmeliyiz. Çocuklarımıza geleceğin mesleklerine uygun eğitim (yapay zeka uzmanı vb.) imkanları oluşturmalıyız. Ayrıca Bilim ve teknoloji alanında sürdürebilir başarıyı sağlayabilmemiz için eğitim kalitemizi daha da yükseltmeli, muasır medeniyet seviyesinin üzerinde olmalıyız.

Dr. Musa TUNCAY

Kaynak: http://www.hepteknoloji.net/katine 3

Kaynak: http://www.hepteknoloji.net/
HABERE YORUM YAZINDİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
FACE BOOK


ÇOK OKUNAN HABERLER
yeni izler
ANKETİMİZE KATILIN

ŞANLIURFA'DA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYE HANGİSİ ?

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EYYUBİYE BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
SURUÇ BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU