Bugun...
Şanlıurfa °C

04-12-2018 20:40 Kategori: GÜNDEM

Organik Meyve İşleme Tesisi ziyaretçilerini ağırladı.

Organik Meyve İşleme Tesisi ziyaretçilerini ağırladı.
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Şanlıurfa Teknokent bünyesinde kurulan organik tarım küme geliştirme projesi kapsamında desteklenen "Organik meyve yetiştiricilerine inovasyon aktarma amaçlı organik meyve işleme pilot projesi" tesisi Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü uzmanları ve GAP İdaresi Başkanlığı uzmanları tarafından ziyaret edildi."

hibeee

Şair Nabi Kampüsünde bulunan 200 m2’lik kapalı alanda kurulan meyve işleme tesisinde bin kilogram,saat meyve işleme kapasitesi, yıllık ortalama 100 ton meyve işleme kapasitesiyle çalışacak olan tesis bölge ekonomisine de katkı sağlayacak.Şanlıurfa'da hizmete sunulan "Organik Meyve İşleme Tesisi", Güneydoğu'da devletin sunduğu destek ve teşviklerle hızla yaygınlaşan organik tarım ürünlerinin yurt içine ve dışına işlenerek sunulmasına ve akademik çalışmalar yürütülmesine imkan sağlayacak.

 

HRÜ Gıda Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Vardin de uzmanlık alanı dolayısıyla uzun yıllar bölgede gıda ürünlerinin işlenmesi ve gelişimine yönelik çeşitli çalışmalar yaptığını söyledi.

Özellikle uygulamalı olarak yapılan proje ve tesislerin ciddi farkındalık oluşturduğunu vurgulayan Vardin, bölge illerinde nardan, üzüme, zeytinden fıstığa varıncaya kadar birçok özel ürünün yetiştirildiğine dikkati çekti.

Bölge illerinde yetişen organik meyvelerinin katma değerinin artırılmasının ekonomiye ciddi katkı sunacağının altını çizen Vardin, "Son zamanlarda nar ve üzümün değerlendirilmesi için yoğunlaştık. Nar çekirdeği yağı ile çekirdeğin tozundan ilaç sanayisi için farklı ürünler elde edilmesini hedefliyoruz. Burada narın gıda sektörünün yanı sıra ilaç ve kozmetik sektöründe de kullanılması için çalışacağız. Burada başarı hikayeleri oluşturarak, yatırımcıların önünü açıp fikir sahibi olmalarına aracı olacağımıza inanıyoruz." dedi.katine 3

HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ
FACE BOOK


ÇOK OKUNAN HABERLER
yeni izler
ANKETİMİZE KATILIN

ŞANLIURFA'DA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYE HANGİSİ ?

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EYYUBİYE BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
SURUÇ BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ